Dane adresowe
Biuro Ekspertyz TMG Sp. z.o.o.
ul. Św. Stanisława 14/lp.
32-540 Trzebinia Polska

Godziny pracy
Pon - Pt: 07:00 - 15:00
Sb-Ndz: nieczynne

Wzmocnienie Budynków na Terenach Górniczych

Wzmocnienie Budynków na Terenach Górniczych

Decyzje dotyczące wzmocnienia budynków na terenach górniczych stanowią istotny element inżynierii budowlanej. W praktyce, procedury związane z oceną stanu technicznego budynków i ustaleniem stopnia zużycia technicznego oraz zakresu uszkodzeń są niezwykle istotne. Rzeczoznawca budowlany zajmuje się nie tylko oceną stanu technicznego, ale także sporządzaniem ekspertyz i opinii technicznych, Współczesne konstrukcje na terenach górniczych często są projektowane i realizowane niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej, co stanowi wyzwanie dla inżynierów budownictwa.

Diagnostyka Budynków na Terenach Górniczych

Diagnostyka budowlana, jako część fizyki budowli, ma na celu badanie, udokumentowanie, ocenę i odpowiednie zaklasyfikowanie stanu rzeczywistego elementów budowlanych. Na terenach górniczych, ta procedura wymaga specyficznego podejścia i uwzględnienia dodatkowych czynników górniczych oraz diagnostyki całego budynku. Analiza budynków na terenach górniczych obejmuje określenie przemieszczeń poziomych i pionowych, wychyleń budynku, przemieszczeń ze względu na przerwy dylatacyjne oraz odkształceń postaciowych konstrukcji budynku. Procedury diagnostyczne obejmują pomiary geometryczne budynku w tym ewentualne wychylenia, analizę morfologii rys i spękań, oraz ocenę nośności konstrukcji.Koszt zabezpieczenia obiektu na oddziaływania górnicze podlega zwrotowi u danego przedsiębiorcy górniczego. Wyliczenie wartości kosztu zabezpieczenia wymaga szerokiej wiedzy i wysokich kwalifikacji zespołu opracowującego. Niejednokrotnie zdarza się iż podmioty górnicze uchylają się od wypłaty zwrotu kosztów zabezpieczania , gdyż użyte przez inwestorów zabezpieczenia nie są adekwatne do występujących i planowanych oddziaływań górniczych. Takie sprawy wielokrotnie trafiają do sadów gdzie biegły sądowy wydaje opinie na temat uzasadnionych kosztów zabezpieczania budynków.  

Rozwiązania Wzmacniające

W przypadku konieczności wzmocnienia budynków na terenach górniczych, istnieje kilka przykładowych rozwiązań. Wzmocnienie za pomocą dodatkowej żelbetowej opaski zewnętrznej, podział budynku na segmenty z dylatacjami, dodatkowe ruszty w fundamentach, i ankrowanie to tylko kilka przykładów. Każde rozwiązanie jest dostosowane do konkretnych warunków i wymagań danego obiektu.

Dodatkowe żelbetowe opaski zewnętrzne mogą zostać zastosowane, aby wzmocnić konstrukcję istniejącą. Opaski są projektowane zgodnie z parametrami oddziaływań górniczych prognozowanymi na danym terenie.

W celu zminimalizowania szkód wynikających z ruchów górotworu, budynki powinny być podzielone na segmenty z zastosowaniem przerw dylatacyjnych. To pozwala na elastyczne reagowanie konstrukcji na ewentualne przemieszczenia.

Wzmacnianie fundamentów za pomocą dodatkowych rusztów i ściągów przekątniowych uwzględniających oddziaływania niecki górniczej.

znane również jako kotwienie ścian za pomocą ściągów, to technika inżynieryjna powszechnie wykorzystywana w celu zabezpieczania obiektów przed skutkami eksploatacji górniczej. Najczęściej stosowane jest w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko nierównomiernego osiadania struktury lub przemieszczenia gruntu spowodowanego głębokimi wykopami. Proces ten polega na wzmocnieniu konstrukcji poprzez zastosowanie stalowych ściągów, które przechodzą prze budynek z reguły w poziomie stropów. Ankrowanie jest skuteczną metodą wzmocnienia starszych budynków nie posiadających wieńców i stropów żelbetowych w obszarach poddanych intensywnej eksploatacji górniczej.

Podsumowanie

Wzmocnienie budynków na terenach górniczych to proces skomplikowany, który wymaga precyzyjnej diagnostyki i odpowiednich rozwiązań wzmacniających. Inżynierowie muszą uwzględnić specyficzne warunki górnicze i zastosować procedury diagnostyczne, aby skutecznie ocenić stan budynku i podjąć decyzje dotyczące wzmocnień. Ostateczne rozwiązania wzmacniające powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego obiektu, zapewniając jego trwałość i bezpieczeństwo.

Udostępnij post

Dodaj komentarz