Dane adresowe
Biuro Ekspertyz TMG Sp. z.o.o.
ul. Św. Stanisława 14/lp.
32-540 Trzebinia Polska
Godziny pracy
Pon - Pt: 07:00 - 15:00
Sb-Ndz: nieczynne
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej strony. Pełny zakres znajduje się tutaj.
Zabezpieczenie Materiału Dowodowego przy robotach budowlanych
W budownictwie często pojawiają się sytuacje sporne i konfliktowe. Roboty ulegające zakryciu to prace, których efekty przestają być widoczne po kolejnych etapach budowy, jak zabetonowane zbrojenie czy izolacje lub roboty zanikające. Definicja robót zanikających wskazuje, iż, są to roboty ulegające zanikowi jak prace tymczasowe, konieczne do wykonania robót podstawowych, lecz demontowane po ich ukończeniu, jak deskowania czy rusztowania.
W takich przypadkach istotne jest zastosowanie technologii pomocnych w zatrzymaniu czasu i dokumentacji postępu prac. Dzięki dokumentacji fotograficznej ( zdjęcia z drona, zdjęcia sferyczne),fotogrametrycznej, skanowaniu laserowemu 3D przy tworzeniu cyfrowego bliźniaka można precyzyjnie utrwalić stan prac, ustalać parametry wykonanych robót, oraz zabezpieczać obraz prac ulegających zakryciu i zanikających.
W praktyce, skuteczne zabezpieczenie dowodów i dokumentacja postępu prac są kluczowe dla rozstrzygania sporów prawniczych związanych z robotami budowlanymi, gwarantując uczciwość i rzetelność procesu sądowego.
W postępowaniu cywilnym reguluje to artykuł 310 Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC). Zwracając uwagę na konieczność podjęcia działań w przypadku, gdy istnieje obawa, że przeprowadzenie dowodu może okazać się niemożliwe lub zbyt utrudnione, albo gdy zachodzi potrzeba potwierdzenia obecnego stanu rzeczy.
Przykłady sytuacji, w których zabezpieczenie dowodu może okazać się konieczne mogą być budynki narażone na zawalenie czy obawę zniszczenia dowodu przez przeciwnika procesowego.Sąd zazwyczaj zleca takie zabezpieczenie biegłemu sądowemu, który przeprowadza czynności w terenie w użyciem różnych technik. Biegły sądowy ds. budownictwa może posługiwać się między innymi:
W praktyce, skuteczne zabezpieczenie materiału dowodowego dokumentującego prace budowlane jest kluczowe dla celów rozliczenia i kosztorysowanie robót budowlanych, gdzie postęp prac odbiega od harmonogramu robót budowlanych. Czynności zabezpieczenia dowodu wykonuje się zazwyczaj przy: